AKÜ BAKIM TALİMATI

SULU AKÜ | AGM AKÜ | JEL AKÜ 

 

Akülerin doğru kullanımları ve beklenen ömür sürelerinin elde edilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı kurallar aşağıda detaylandırılmıştır.

 

1.       Akülere saf su eklenmesi her zaman şarjdan sonra olmalıdır. Şarjdan önce eklenen saf sular aküler şarj olurken taşmalara ve gaz çıkarmasında zorluklara neden olacaktır. Taşma yapmış bir akünün yüzeyi bir bez yardımı ile kurutulmalıdır.

2.       Akülerde saf su kontrolleri gün aşarı gözle yapılmalı, eksik su varsa şarjdan sonra plakalarının 1 cm üstünde olacak şekilde akülere saf su eklenmelidir. (Plakaları açığa çıkmış bir aküye saf su eklenmesi şarj başlamadan önce plaka yüzeyini kapatacak kadar eklenip, şarj işlemi bittikten sonra plakaların 1 cm üzerinde olacak şekilde olmalıdır.)

3.       Akülere her daim saf su eklenmelidir. (yağmur suyu, buz dolabı suyu, çeşme suyu gibi saf su dışındaki sular kesinlikle eklenmemelidir.)

4.       Akülerin yüzeyleri her daim temiz tutulmalıdır. En az haftada bir nemli bir bez yardımı ile akü yüzeyleri temizlenmelidir.

5.       Aküler şarj işlemi bittikten sonra hemen kullanılmamalıdır. Minimum 1 saat dinlendirilmelidir. (Tavsiye edilen 1-3 saat arası)

6.       Akülerde değişim ve temizlik işlemleri yapılırken çıplak el ile aküye temas edilmemesi gerekmektedir.(Akülerdeki gaz çıkışından dolayı elimizdeki statik elektriğin boşalması sonucu akü patlamalarına yol açabilir, aynı şekilde sigarada bu olayı tetikleyen bir etkendir.)

7.       Aküler ortam sıcaklığı 30 C derecin üstünde olduğu yerlerde şarj edilmemelidir. Her 10 C derelik sıcaklık artışı akünün ömrünü yaklaşık olarak %50 oranında azaltacaktır.

8.       Akülerin deşarjı gerçekleştikten sonra, akülerin şarj yapısına uygun redresörler ile tam şarj oluncaya kadar (akülerin ne kadarı kullanılmış olursa olsun aynı gün şarja bağlanmalıdır) şarj edilmesi sağlanmalıdır.

9.       Aküler tam deşarj olmuş bir şekilde bekletilmemelidir  ve hemen şarja bağlanmalıdır.

10.   Aküler şarj bağlandıktan sonra tam doluncaya kadar kesinlikle şarjdan çıkarılmamalıdır.

 

 Bu hususlara dikkat edildiğinde akülü araç kullanıcılarının makinelerinden memnuniyetleri daha üst seviyelere çıkacaktır.